Bina Fumigasyonu

Hızlı Erişim

Bina Fumigasyonu Nedir?

Bina Fumigasyonu, zararlıların istila ettiği fabrika, müze, depo vb. yapıları tamamen gaz sızdırmaz hale getirildikten sonra Fumigant uygulanması işlemidir. Bina Fumigasyonu binalardaki yarık, çatlak, baca vb. açıklıklar uygun yalıtım malzemesi ile kapatılarak yapılabildiği gibi, tüm binanın çadır altına alınması ile de gerçekleştirilebilir.

Bina Fumigasyonu ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bina Fumigasyonu ciddi bir ön hazırlık gerektiren detaylı bir uygulamadır. Entofarma tüm bu süreçleri kayıt altına alarak müşterilerinin güvenliğini ve uygulamanın başarısını garanti etmektedir. Bu süreçleri detaylıca inceleyelim.

Bina Fumigasyonu Öncesi Zararlı Türü ve Yoğunluğunun Belirlenmesi

Fumigasyon işlemi sonrası istenilen neticeleri almak için zararlı türünün ve yoğunluğunun belirlenmesi gerekir. Zararlı türü ve yoğunluğu, doz oranının belirlenmesini etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Bina Fumigasyonu Yapılan Alanın Ölçülerinin Hesaplanması

Uygulama yapılacak alandaki tüm bölümler ayrı ayrı hesaplanmalı ve kayıt edilmelidir. Zararlı türünün yumurta ve pupa dönemleri de göz önünde bulundurularak uygulama yapılacak alana tatbik edilecek gaz miktarı belirlenir.

Bina Fumigasyonu ve Yalıtım

Yalıtım çalışmaları bina Fumigasyonu uygulamasının en önemli kısmıdır. Fumigasyon işlemi esnasında en uzun süreli çalışma bu faaliyetlerde yapılmaktadır. Yalıtım çalışmalarında yalıtımın nasıl yapıldığının yanında, ne tür malzeme ile yapıldığı da oldukça önemlidir. Örneğin bir kapının yalıtılmasında kullanılan şerit bantlar istenilen özelliklerde değilse gerekli sızdırmazlık sağlanamayacak ve hedeflenen gaz oranı tutturulamayacaktır.

Bina Fumigasyonu ve Güvenlik Tedbirleri

Fumigasyon işlemi diğer kimyasal mücadele yöntemlerine oranla çok daha tehlikelidir. Gerekli tedbirler alınmadığında memeliler üzerinde çok kısa süre maruziyet de dahi ölümcül etkiler gözlenebilir. Bu sebeple uygulama esnasında ve Fumigasyon işleminin açılmasından sonra yapılan havalandırma işleminin neticesinde gerekli gaz ölçümleri yapılmalıdır. Fumigasyon operatörünün vereceği onay sonrasında alana geçiş izni verilmelidir. Bunun yanı sıra kullanılan Fumigant maddelerin metaller üzerinde korozyona ve gaz yoğunluğuna bağlı olarak parlama ve yanma riskleri de ortadan kaldırılmalıdır.

Fumigasyon Atıklarının İmhası

Bina Fumigasyonu sonrası, ortaya çıkan atıkların imhası ayrı bir öneme sahiptir. Fumigasyon işlemi sonrası genellikle atıklardan gaz salınımı devam etmektedir. Buda Fumigasyon atıklarının taşınmasında ve imhasında tıpkı bina Fumigasyonu işleminde olduğu şekilde güvenlik tedbirlerinin alınmasını zorunlu kılar.

Bina Fumigasyonu Fiyatları Nasıl Belirlenir

Fumigasyon hizmeti alacak işletmelerin karar vermekte çok zorlandıkları konuda budur. Fumigasyon hizmeti almadan önce doğru bir fizibilite çalışması yapıldığından emin olun. Fizibilite çalışması esnasında üzerinde durulması gerekli bazı konu başlıklarını kısaca inceleyelim.

  • Zararlı türü ve popülasyonun yoğunluğu belirlendi mi?
  • Uygulama yapılacak alanın ölçüleri doğru olarak alındımı?
  • Fumigasyon yapılacak alanda uygulanacak doz doğru olarak belirlendi mi?
  • Binadaki yalıtım eksiklikleri tam ve eksiksiz yapıldı mı?
  • İş güvenliği ve bina güvenliğindeki riskler ortadan kaldırıldı mı? Uygulama esnasında gözden kaçırılan ufak detaylar ürünün ekonomik değerini düşürüp, makine ekipmanlarda zarar neden olabilir. Fosfin gazı kullanılan işlemlerde binalarda yangın tehlikesine neden olabilir.
  • Fumigantın dağıtımı homojen yapıldı mı?
  • Fumigasyon işleminde kritik noktalarda gaz ölçümü yapıldı mı?
  • Atıkların imhası usulüne uygun olarak imha edildi mi?

Yukarıda açıklanan kriterler Fumigasyon fiyatlarının belirlenmesinde başlıca etkenlerdir. Bahse konu işlemlerden bir veya daha fazlasının işletmenizde uygulanmaması, işlemin başarısını olumsuz yönde etkileyeceği gibi, tehlikeli boyutta riskler almanız anlamına da gelmektedir. Hizmet öncesi bu şartların yerine getirileceğinden emin olunuz.

Bina Fumigasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fumigasyon operatörlerimiz, Bina Fumigasyonu hakkında merak ettiğiniz soruları sizler için cevapladı.

Fumigasyon neden yapılır?

Fumigasyon, depolanmış ürünleri, tahılları ve diğer tarım ürünlerini böcek, akar ve diğer zararlı organizmalardan korumak için yapılır. Bu işlem, ürün kalitesini korumaya, ekonomik kayıpları önlemeye ve sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, fumigasyon ihracat ve ithalat sırasında karantina gerekliliklerini karşılamak için de gerekebilir.

Fumigasyon işlemi nasıl yapılıır?

Fumigasyon işlemi, özel olarak tasarlanmış fumigantların kullanılmasıyla yapılır. İlk olarak, ilgili alan sıkı bir şekilde mühürlenir. Ardından, gaz halindeki kimyasallar belirli bir süre boyunca bölgeye yayılır. Bu süre zarfında, gazın tüm alana eşit şekilde dağılması sağlanır. İşlem sonunda, alanın havalandırılmasıyla gaz güvenli bir şekilde dışarı atılır ve alan kullanıma hazır hale gelir.

 

 

Başa dön tuşu