Konteyner Fumigasyonu

ihracat ve ithalata mani haşere kontrolünde

Konteyner Fumigasyonu Uygulamalarını Tercih Etmelisiniz

Konteyner Fumigasyonu, diğer Fumigasyon yöntemlerine nazaran pratik ve daha kolay uygulanabilir bir yöntem olduğu için oldukça sık tercih edilmektedir. Genellikle ihracat aşamasında tercih edilen Konteyner Fumigasyonu aslında sabit konteyner ile işletmeler içinde pratik Fumigasyon çözümleri sağlamaktadır.

Fumigasyon Konteynerinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Nakliye ve ihracat amacı ile kullanılan konteynerler, kullanım amaçlarına göre birçok farklı ölçüde ve özellikte imal edilmektedir. Konteyner Fumigasyonu uygulaması yapılacak konteynerlerin bu özelliklerine göre tercih edilmesi uygulamanın başarısını artıracak en önemli kriterlerdendir. Nakliye ve Fumigasyon işleminde genellikle DC Konteynerler (Dry Container) tercih edilmektedir. Genellikle kuru gıda ve yüklerin taşındığı bu konteynerler ölçülerine göre şu şekilde sıralanır.

20’DC Konteyner ve Özellikleri

En sık kullanılan konteyner tiplerinden biridir, Çelik materyalden imal edilmiş bu konteyner içerisinde yapılacak Fumigasyon işlemi öncesi gaz sızdırmazlığı kontrol edilmelidir.

20’DC Konteyner Ölçüleri

Genişlik: 2,35 m

Uzunluk: 5,90 m

Yükseklik: 2,37 m

Hacim: 33 metreküp

40’DC Konteyner ve Özellikleri

20’DC konteynerlere nazaran yaklaşık 6 m daha uzun olan 40’DC konteynerler çelik malzemeden imal edilmiştir. Hacmen daha geniş alana sahip 40’DC konteynerlerin, Fumigasyon öncesi gaz sızdırmazlıkları kontrol edilmelidir.

40’DC Konteyner Ölçüleri

Genişlik: 2,35 m

Uzunluk: 11,98 m

Yükseklik: 2,35 m

Hacim: 66 metreküp

40’HQ Konteyner ve Özellikleri

40’HQ konteynerler 40’DC konteynerler ile aynı genişlik ve uzunluktadır. Arlarındaki tek fark HQ konteynerlerdeki yükseklik farkından kaynaklanmaktadır. Fumigasyon işleminde bazen 40’DC ile karıştırılan bu konteynerler hacim farkından dolayı yapılacak Fumigasyon işleminden tam sonuç alınamamasına neden olabilir.

40’HQ Konteyner Ölçüleri

Genişlik: 2,35 m

Uzunluk: 11,98 m

Yükseklik: 2,69 m

Hacim: 76 metreküp

Konteyner Fumigasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Fumigasyon işleminin başarıya ulaşması ve ürün içerisindeki zararlıların yok edilmesi kullanılan Fumigasyon yönteminin doğru şekilde uygulanması ile mümkündür. Uygulama sadece, belirli bir alana gaz tatbik etme ve havalandırma işlemlerinden ibaret değildir. Uygulama öncesi ve sonrası alınması gerekli tedbirler bulunmaktadır. Entofarma tüm bu kriterleri gözden geçirerek, Fumigasyon işleminin istenilen başarıya ulaşmasını hedeflemektedir. Bunlara kısaca göz atalım

Konteyner Fumigasyonu ve Hava Sıcaklığı

Fumigant gazın aktif hale geçebilmesi ve ortamda istenilen gaz oranına geçebilmesi için belirli bir hava sıcaklığına ihtiyaç vardır. Gece ve gündüz hava sıcaklıkları arasındaki farklar göz önünde bulundurularak, uygulanacak fumigantın özelliklerine göre gerekli tedbirler alınmalıdır.

Konteyner Fumigasyonu ve Sızdırmazlık

Fumigasyon uygulaması belirli bir alanda, belirli bir süre ve belirli bir oranda gazın sabit tutulması ilkesine dayanmaktadır. Zararlı ve ürün türüne bağlı olarak hesaplanan bu gaz oranının, konteyner içinde sabit kaldığına ve konteynerin tüm alanına homojen olarak dağıldığından emin olunmalıdır.

Fumigasyon Yapılacak Üründeki Zararlı Türü ve Yoğunluğu

Fumigasyon işlemi yapılacak konteynerde bulunan ürünlerin karakteristik özellikleri, yapılacak işlemin başarısına doğrudan etki etmektedir. Uygulanacak doz ürünün özelliklerine ve üründe zarar yapan haşerenin türüne göre belirlenmelidir.

Fumigasyon Konteynerinin Fiziksel Özellikleri

Fumigant gazlar aşındırıcı ve korozyon etkiye sahiptir. Düzenli olarak Fumigasyon işlemine tabi tutulan konteynerlerde de bu olumsuz etkilere sıkça rastlanır. Bu sebeple konteynerin geneli düzenli aralıklar ile kontrol edilmelidir.

Konteyner Fumigasyonu ve Nem

Konteyner içerisinde bulunan üründen kaynaklı oluşacak yüksek nem, Fumigasyon işlemi esnasında çeşitli güvenlik risklerine neden olabilir. Bu sebeple uygulama öncesinde, yüksek nem oranını kontrol altına alacak önlemler uygulanmalıdır.

Fumigasyon Süresi

Fumigasyon süresi zararlıların tüm formlarının ortadan kaldırılması ve uygulama başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Süreyi belirleyen kriterler uygulama öncesi gözden geçirilmelidir. Fumigasyonun kapalı kalma süresi belirlenirken, zararlı türü ve yoğunluğu mutlaka değerlendirilmelidir.

Sabit Fumigasyon Konteyner Tesisi

Ürünlerde bulunan zararlıların yok edilmesi, konteynerler transit halindeyken yapılabileceği gibi, tesisin uygun bir alanında sabit şekilde de gerçekleştirilebilir. Fumigasyon konteynerleri bu amaçla işletmenin uygun bir alanına yerleştirilerek bir Fumigasyon odasına dönüştürülebilir. Böylelikle tesise girecek ürünler işletmenin tamamının kapanmasına gerek olmadan sabit konteyner tesisleri vasıtası ile Fumige edilebilir. Bu yöntem işletmeye zaman ve daha ekonomik çözümler sağlaması açısından önemlidir.

İhtiyacınız Konteyner FumigasyonuPalet FumigasyonuGemi FumigasyonuBina FumigasyonuMüze FumigasyonuSilo FumigasyonuFumigant Temini Hizmeti mi?

Profesyonel Hizmet

Rekabeti profesyonel bakış açımız ile sağlarız

Etkili Fumigantlar

Difüzyon yeteneği güçlü Fumigantlar tercih ederiz

Zamanında Servis

Müşterilerimize verdiğimiz sözleri tutarız

Ekonomik Fiyatlar

Müşterilerimizin rekabet gücünü arttırmayı hedefleriz

  fumigasyon firmaları, fumigasyon şirketleri

  Fumigasyon sektörünün öncü şirketi Entofarma, Türkiye’de faaliyette bulunan birçok işletmeyi, referans listesinde gururla taşımaktadır. Uyguladığımız profesyonel Fumigasyon çözümleri sayesinde müşterilerimizi uluslararası standartlara ulaştırmış olmaktan gurur duymaktayız.

  ADRES

  Cevizli Mah. Saraylar Cad. İyidere Sok. No: 1/11 34865 Kartal / İstanbul

  TELEFON

  444 3 700

  EMAIL

  bilgi@entofarma.com.tr